Projekt tervezési terület

Újpalota

Ybl Miklós Építéstudományi Kar

1146 Budapest, Thököly út 74

Óbudai Egyetem - Bécsi úti Campus

1034 Budapest, Bécsi út 96/B
© Ybl Miklós Építéstudományi Kar
.
YBL_MESTERKURZUS_2023 #RASZ_TATA

YBL Mesterkurzus_2023_”#RASZ”
Időpont: 2023. július 14-16.
Téma: Borterasz tervezése a tatai Öreg-tó partján

Az Ybl építész mesterszakos hallgatói meghívást kaptak a tatai önkormányzattól egy nyári workshopon való részvételre, melynek célja - egy borterasz tervezésének apropóján - egy építész mesterkurzus lebonyolítása volt.
A kurzus vezetői az Építész MSC képzés tanárai – Csontos Györgyi, László Tamás, Molnár G. Levente – voltak, a résztvevők pedig az Építész MSC első évfolyamának hallgatói (Herczeg Attila, Horvát Csaba, Pozsgai Evelin, Zöldi Anikó) és meghívottjaik (Marián Éva, Oszlánszki Martin, Simon Péter) voltak.

Részlet a tervezési kiírásból:

„A Neszmély Borút Egyesület - ezen belül 7 elit borász összefogásával - jött létre a Hashtag-Neszmély Borvidékért Egyesület. A tervek szerint a tatai Öreg-tó partján egy speciális borteraszt hoznának létre, ami kifejezetten ennek a helyi társaságnak, identitásnak és a minőségi bornak méltó befogadó helyszínévé válhatna. Olyan koncepciók jöjjenek létre, amelyek arra tesznek kísérletet, hogy az fokozatosan fejlődhet, építkezhet – így a gondolatmag és a kifejlet is egyaránt érdekes. A tervezési program alapvetése, hogy a tatai borterasz a magaskultúra része kell, hogy legyen (hisz’ a bor maga kultiváltság, a legmagasabb szintű élvezeti termék).
A helyszín érzékeny, emblematikus, többszörösen védett, a Pötörke-malom és a Tatai Vár között található. Ugyanakkor itt jelen van, (illetve kell, hogy maradjon!) az öt őselem: a föld, a víz, a tűz, a levegő, és a kvinta essentia, a sűrítmény maga a bor - átváltozás, átváltoztatás, szakralitás, a borkóstolás művészete pedig az érzékszervek: szem, orr, száj és a hallás együttesére alapoz.

Tervezési program:

a borárusító pavilon: magas minőség; felszerelés, pult tervezése: inkább kiszolgálás legyen, mint söntés, borhűtő, borbemutató rész, ismertetés a 7 borászatról (megvizsgálandó még: borkorcsolyák (ezeknek is hűtők, készen jön, vagy itt kell előkészíteni?); hol legyen, mekkora, bővíthetőség, szállíthatóság, nyitás, zárás) a borterasz lehatárolása jelzésszerűen (növényzettel) - egyszerre határ és átkelés, a csónakleeresztést biztosítani kell (javasoljuk?); kapuélmény és partélmény között szőlészeti, borászati kellékek esetleges szerepeltetése (prés, hordók, szállító szekér, szőlőtőke) borozás, fröccsözés, borkóstolás állva, ülve, netán fekve (pl. pokrócok a parton), padok, székek, asztalok, csoportosítás, összekapcsolás, elkülönítések árnyékolás lehetőségének biztosítása (igényes legyen, hordozható)
nappali, esti látkép, világítás, megvilágítás biztosítása reklám, feliratok, bannerek, zászlók stb. biztosítása
vizesblokk-lehetőségek (szemközt van egy önkormányzati telek, lehet decens módon elhelyezett, igényesebb pénzbedobós toalett) emblematikus legyen!”

Tata, 2023. július 14.
Csontos Györgyi, Molnár G. Levente, László Tamás”

A Mesterkurzus programjában a #Neszmély borászainak és Michl József polgármesternek ismertetője után László Tamás inspiratív Hamvas Béla-előadása követte, majd helyszíni bejáráson elemezték ki a város hasonló beruházásait a mestertanárok szakmai vezetése mellett. A tervek változó területeket foglaltak be a legszűkebb értelemben vett földnyelvtől a Pötörke malomig. A koncepciók különféle megoldásokat adtak a kiszolgáló terek, az árnyékolás a természetes és mesterséges megvilágítás és a speciális arculati elemek használatára. A Mesterkurzusra 3 hallgatói és 1 mester-munka érkezett, melyeket a végprezentáción Michl József polgármester méltatott, valamint javaslatot tett egy újabb bemutatóra a #Neszmély borászainak a nyárutón.