Projekt tervezési terület

Újpalota

Ybl Miklós Építéstudományi Kar

1146 Budapest, Thököly út 74

Óbudai Egyetem - Bécsi úti Campus

1034 Budapest, Bécsi út 96/B
© Ybl Miklós Építéstudományi Kar

Karunk oktatói és hallgatói részt vesznek a Világkiállításon, melynek idén Oszaka ad otthont. Az UNI.CO.RE nevű eseményre 2025. április 28-án, két programmal várják a látogatókat a Magyar Pavilonban.

Az Óbudai Egyetem és Osaka University oktatóinak, illetve hallgatóinak részvételével zajló UNI.CO.RE szimpóziumon a Expo “Co-creating Cultures for the Future, Historical heritage, local community revitalisation” tematikájára kíván reflektálni. Ennek keretében a városi területek revitalizációja, az ipari örökség, a barnamezős területek használatához kapcsolódó szakmai beszélgetés, egyetemi projektek bemutatása történik.

A rendezvény három fő szakaszra tagolódik, melyek a UNI: university, CO: cooperate, co-create, RE: revitalization, research, CORE: mag, középpont, lényeg.

Az „UNI” panelben szóba kerülnek a két egyetem építészkarainak közös, valamint tágabb nemzetközi együttműködésben tető alá hozott projektjei és azok eredményei. A „CO” panel egyik komponense az „I-CO”, azaz az egyén és közösség, informatika és kommunikáció, innováció és kooperáció, objekt és urbán, rész és egész. Emellett a jövő városának közösségi tervezése, innovatív urbanisztikai elvek, és zöldmezős fenntartható fejlesztési kísérletek mentén.

A másik az „E-CO” az e(ö)kológia, ekonómia, ergonómia, a fenntartható, ökologikus szemlélet alkalmazása, az ezekhez tartozó technológiák, szerkezetek, anyagok megismertetése és a tervekbe integrálása, józan, takarékos formában való megvalósítása.

A „RE” panel a meglévő épített környezetben újra gondolt („RE”) építészeti paradigmaváltó kísérletek és kutatások (RE_SEARCH) és az épített örökség (adaptív) revitalizációja (RE_USE) témakörökben létrehozott projektjeit elemzi.

A szimpózium moderátora Dr. Sugár Viktória PhD egyetemi docens, az Óbudai Egyetem Fenntarthatóságért és kiemelt fejlesztésekért felelős rektorhelyettese. Építészmérnökként fő kutatási területe a történeti városrészek rehabilitációja, a fenntartható építészet és a klímasemleges városfejlesztés.

A vezető oktatók Prof. Kita Michihiro az Osaka University építészeti és várostervezés professzora, a Graduate School of Engineering igazgatótanácsának tagja, az Egyetem Elnökének vezető tanácsadója és az Osaka University Press igazgatótanácsának tagja, valamint Prof. Dr. Csontos Györgyi DLA Ybl- és Pro Architektura díjas építész, az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kar egyetemi tanára.

Részt vesz továbbá Dr. Miwa Sugita az Osaka University docense, Dr. Emiko Itami az Osaka University Graduate School of Engineering docense, Dr. Takashi Aoki, a várostervezés és -design kutatója, Dr. Dukwoo Kim építész, Dr. Alaa Alsherfawi Aljazaerly interdiszciplináris városkutató, Nánási Marcell Bálint építészmérnök, az Óbudai Egyetem doktorandusza, Szenner Hanna építészmérnök mesterszakos hallgató, illetve az Oszaka Egyetem hallgatói.

A rendezvény másik programpontja A Pesti bérházak: Stílus, mintázat, fejlődés című könyv bemutatója lesz, mely során a kötet két szerzője, Dr. Sugár Viktória és Prof. Kita Michihiro beszélget, többek között annak több, mint 15 évre visszanyúló közös kutatási előzményéről. A másfél évtizedes kapcsolat során az Osaka Egyetem építész hallgatói több alkalommal is jártak Budapesten, ahol az Ybl Miklós Építéstudományi Kar hallgatóival közös workshopokat, felmérést és kiállítást is tartottak Belső-Erzsébetváros építészeti és kulturális örökségének témájában.

Ennek továbbgondolása, a terület komplex energetikai rehabilitációja lett Sugár Viktória doktori disszertációjának témája, melyet az Oszaka Egyetemen védett meg 2020-ban. A bérházak tipológiai alapú kutatása és a könyv publikálásának ötlete ekkor született meg.

A jórészt a 19. és 20. század fordulója körül épült bérházak nemcsak lakóhelyként szolgáltak az ideköltözőknek, hanem egyúttal a város fejlődésének lenyomatai is: egyszerre tükrözik a korszak építészeti eszményeit és társadalmi viszonyait. A kötet átfogó képet nyújt képet a bérházak építészeti és történeti jelentőségéről, jellemzőiről és megőrzendő értékeiről. Ugyanakkor kézikönyvként és tankönyvként egyaránt szolgálhat építészek, döntéshozók, beruházók és mindazok számára, akik felelősséget éreznek Budapest jellegzetes épített örökségének megőrzéséért.