52. Román András Műemlékvédelmi Nyári Egyetem_Beszámoló
Építészmérnöki IntézetÉpített Környezet Tanszék

Ötvenkeddedik alkalommal rendezték meg a Román András Műemlékvédelmi Nyári Egyetemet (Egri Műemlékvédelmi Nyári Egyetem) 2022. június 23. és 28. között. A helyszín az Eger melletti Noszvaj volt. A közel egy hetes rendezvény során a „helyreállítások helyreállítása” témára reflektálva hallhattak az érdeklődők előadásokat.

A nyári egyetem keretén belül kapott helyet ebben az évben -  vasárnaptól keddig - az ICOMOS Fiatal Műemlékvédők Fóruma, mely szakmai kirándulásból, a fiatalok kutatásait bemutató egynapos konferenciából, és “kedvenc váram” jeligére készített poszterek prezentációból állt. A fórumon karunkat több előadó is képviselte.

Dr. Nagy Gergely Domonkos Phd (építészmérnök, tanszékvezető helyettes, egyetemi docens)
Békásmegyeri pusztatemplom műemléki (újra) helyreállításának lehetőségei
A szendrői várak műemlékvédelmi helyzete (poszterbemutató)

Kiss Tamás (építész, Phd doktorandusz, egyetemi tanársegéd)
Új korszellem, régi tradíciók – Katolikus templomterek a két világháború között

Tóth Bence Péter (építész, Phd doktorandusz, óraadó)
Az Ybl Miklós Építéstudományi Karon működő NTDK felmérő-, és építőtáborok tapasztalatai

Zagyi Fruzsina (építészmérnök hallgató)
épületdiagnosztikai esettanulmány Vizslás római katolikus templomáról
Nógrádi vár és városfala (poszterbemutató)

A szakmai kirándulás keretében Szlovákiában jártunk. Alaposan, részletekbe menő szakmai vezetéssel tekinthettük meg Krasznahorka középkori eredetű várát, amelynek műemléki felújítása a tíz évvel ezelőtti tűzeset miatt még napjainkban is zajlik. Számos újdonsággal és szakmai érdekességgel szolgált a helyszíni bejárás: a kutatási helyszínek megtekintése és az ezekhez fűződő konzekvenciák megismerése. Ezt követően, a környéken barangolva Csécs és Abaújszina középkori református templomainak példaértékű műemléki felújítását tekintettük meg a tervező Krcho János vezetésével és a felújítások részleteinek ismertetésével.

A szakmai ismeretszerzésen túl a program egyaránt biztosított lehetőséget a szellemi feltöltődésre és a kapcsolatteremtésre.
Reméljük, egy év múlva ismét részt vehetünk a nyári egyetemen és a fiatal műemlékvédők fórumán karunk képviseletében!