Projekt tervezési terület
ÚjpalotaYbl Miklós Építéstudományi Kar
1146 Budapest, Thököly út 74Óbudai Egyetem - Bécsi úti Campus
1034 Budapest, Bécsi út 96/BTanszék bemutatása
Oktatás
A Szimulációs Tervezés Tanszék egy olyan épülettervezés módszertani tudást ad át a hallgatóknak, mely segítségével az épített környezet ’többet képes adni, mint fogyasztani’, tehát magasabb teljesítménnyel rendelkezik, de kevesebb gépészeti rendszert és energiát igényel. A fenntarthatóság, valamint a környezeti és klimatikai reziliencia szempontjaiból nézve, az ezzel a módszerrel tervezett épületek hatékonysága eddig elérhetetlen szintre hozható fel az egészséges és komfortos belső környezet, a karbon-lábnyom, továbbá az üzemeltetési és kivitelezési energia- és költséghatékonyság területein.
A különböző modulokból álló tanterv a következő kulcsfontosságú, részben új topikokat szervesen integrálja az épülettervezési folyamatba: épületklimatika, komfortelmélet, fénytan, épületburok technológiák, épületbionika, épületaerodinamika, épületenergetika, fenntartható településtervezés, klímakoncepció tervezés. A holisztikus tematika elsajátítása folyamán a konvencionális építészeti tervezési folyamat kibővül, mérnöki és tudományos területek kapcsolódó tartalmaival: a hallgatók belátást nyernek a különböző szintű épületfizikai modellezés gyakorlatába, a releváns fizikai és természettudományos törvényszerűségeket megértik és alkalmazzák a tervezés folyamán. Mindez nem csak a szerkezeteket, a gépészetet és a szezonális üzemeltetést határozza meg, hanem döntően befolyásolja a tervezett épület megjelenését is. A tervezéselméletet és a gyakorlati - klimatikai, energetikai és környezettudatos szempontból megközelített - formatervezést különböző modellezési eljárásokkal megtámogatva mérnöki méretezést, számszerűsített tervvalidálást, kapunk dinamikus termikus szimulációk (komfort, energia, fény) és áramlástani, aerodinamikai szimulációk (computational fluid dynamics CFD) segítségével. Tehát érvényesül a görög „tekhno” kifejezés eredeti értelmében az anyaggal való magas szintű technikai képesség és művészi szintű bánásmód.
A végzős hallgatók képesek lesznek mind építész, mind mérnöki fejjel gondolkodni és dolgozni, tehát egyfajta interfész szerepet betölteni a különböző interdiszciplináris szakági tervezési munka folyamán. Ez egy új tervezői szakág megszületését jelenti: a művészi és mérnök-tudományos határterület mezsgyéjét.
Alkalmazási területek:
Kutatás
A tanszék kutatási portfóliója az említett környezet-pozitív épülettervezési módszer továbbfejlesztésérére fókuszál a következő tématerületeken:
Kapcsolatok
A tanszék oktatási és kutatási tevékenysége a következő partnerek bevonásával történik (a teljesség igénye nélkül a legfontosabb partnereink):
Felsőoktatási intézmények
Ipari partnerek
Vezetők
Prof. Dr. Kistelegdi István
- Beosztás:Tanszékvezető, Egyetemi tanár
- Email:
- Iroda:Szimulációs Design Tanszék
Dr. Horkai András PhD
- Beosztás:Tanszékvezető-helyettes, Egyetemi adjunktus
- Email:
- Iroda:A Galéria