Projekt tervezési terület

Újpalota

Ybl Miklós Építéstudományi Kar

1146 Budapest, Thököly út 74

Óbudai Egyetem - Bécsi úti Campus

1034 Budapest, Bécsi út 96/B
© Ybl Miklós Építéstudományi Kar
.
YBL az ÉVOSZ Konferencián

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) konferenciát szervezett az egyetemi kutatások és a piaci szereplők közötti kapcsolat erősítésére, a szorosabb együttműködés feltételeinek áttekintésére,  „Tudásigényes építőipar” -  Az egyetemi kutatások és a gyakorlat kapcsolata címmel, 2024. november 6-án.

Az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kar kutatási és innovációs ökoszisztémáját Prof. Dr. Anthony John Gall PhD egyetemi tanár, az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kar dékánja és Dr. Sugár Viktória PhD egyetemi docens, az Óbudai Egyetem Fenntarthatóságért és kiemelt fejlesztésekért felelős rektorhelyettese mutatta be.

Az alábbi kérdésekre válaszoltak előadásukkal:
Mit jelent az Óbudai Egyetemen a kutatási és innovációs ökoszisztéma részének lenni építéstudomány témakörében? A jelenleg folyó kutatási és alkotói témák bemutatása, az alkotásés az innováció összefüggése. Befektetés a jövő generációjának oktatásába, ennek hosszú távú célkitűzései.

Az Óbudai Egyetem fenntartható, innovatív és befektető szemléletű egyetemként kiemelten fontosnak tartja a kezdeményező szerepét a kutatási és innovációs ökoszisztémában, melynek részeként az Obuda Uni Venture Capital és az Initium Zrt. már a korai szakaszban tudja támogatni a fejlesztésre érdemes újításokat. Ennek szerves részeként az Ybl Miklós Építéstudományi Karon a gyakorlatorientált képzéseken keresztül modern és fenntartható megoldások születnek, amelyek figyelembe veszik a környezeti és társadalmi kihívásokat. 

A Szimulációs Design Tanszéken például fejlett szimulációs technológiákat alkalmaznak a városklíma és településenergetikai szimulációktól kezdve a fénytechnikai és termikus modellezésig, hogy a jövő épületei magas energiahatékonysággal és minimális gépészeti szükséglettel rendelkezzenek​.

A kar jelenlegi projektjei a klímaadaptív, energiahatékony építészeti megoldásokat kutatják, mesterséges intelligenciát is alkalmazva a formatervezés optimalizálására. Ezen kutatások, valamint a különböző szakmai programok és tanulmányi utak révén az intézmény a jövő generációjának oktatásába fektet be. A cél, hogy a hallgatók korszerű, piacképes és fenntartható tudással rendelkezzenek, amellyel hatékonyan válaszolhatnak a modern építészeti kihívásokra. Emellett a kar folyamatos infrastruktúra-fejlesztései és nemzetközi együttműködései is hozzájárulnak az egyetem elismertségéhez és pozitív megítéléséhez.

A kar hosszú távú célkitűzése, hogy a jövő generációját környezettudatos, piacképes tudással felvértezett szakemberekké képezze, akik képesek a fenntartható építészeti és várostervezési megoldások kidolgozására. Emellett a közösségi értékek és a társadalmi felelősségvállalás is kiemelt szerepet kap, hiszen a kar olyan projekteket és programokat is indít, amelyek közvetlenül hozzájárulnak a helyi és tágabb közösségek jólétéhez.

Az infrastruktúra korszerűsítése és a technológiai fejlesztések biztosítják, hogy hallgatóink számára a legmodernebb képzési feltételeket kínáljuk. 

A konferencián az érintett egyetemek képviselői mellett az ipari szereplők is részt vettek.