
Projekt tervezési terület
ÚjpalotaYbl Miklós Építéstudományi Kar
1146 Budapest, Thököly út 74Óbudai Egyetem - Bécsi úti Campus
1034 Budapest, Bécsi út 96/B
Széles körű nemzetközi érdeklődés övezte az ICOMOS Summer School-t, amelynek idén Magyarország adott otthont 2025. július 6–10. között, az 55. Román András Műemlékvédelmi Nyári Egyetem keretén belül.
A nyári egyetem fő tematikája a műemlék és környezete volt, melyet a társadalmi konfliktusok kérdéskörével összevetve, a magyarországi épített örökség három jellemző emlékcsoportján, a kastélyok hasznosításán, a népi építészeti örökségen, illetve az ipari örökség helyzetén keresztül közelítették meg.
Az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Karának hallgatói és oktatói is részt vettek az esemény lebonyolításában. Az öt napos, angol nyelvű rendezvény harmadik napján Hollókőn és Ózdon tett tanulmányi kirándulás, illetve a negyedik napon szervezett előadás sorozat megszervezésével.
A nyári egyetem résztvevőit karunk dékánja, Prof. Dr. Anthony John Gall PhD köszöntötte, majd az Óbudai Egyetem Fenntarthatósági és kiemelt fejlesztésekért felelős rektorhelyettese, Dr. habil. Sugár Viktória és a Prof. Dr. Sonja Ifko által levezényelt blokkban elsőként Riin Alatalu az ICOMOS alelnöke, az Észt Művészeti Akadémia kulturális örökség és megőrzés docense, valamint az UNESCO örökségtudományi tanszékének koordinátora, tartotta meg bevezető előadását arról, hogy kitől, miért és hogyan védjük meg műemlékeinket.
Őt követte dr. Virág Zsolt, a Magyar Kastélyprogram Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, a kastélyok és kúriák restaurálásról Magyarországon 2005 és 2025 közötti időszakban.
Erdélyi Erika, építész és dr. Diószegi László, Kossuth-díjas történész-koreográfus, a Teleki László Alapítvány igazgatója nyújtottak betekintést a Népi Építészeti Programmal kapcsolatos tapasztalataikról és eredményeikről. Budapest Főépítésze Erő Zoltán a 20. század örökségvédelméről értekezett a magyar főváros viszonylatában.
A szünet után, a Nagy Gergely, építész, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság elnökének előadása a nemzeti kulturális alap Épített Örökség Kollégiumának munkáját ismertette.
Majd a résztvevők meghallgathatták Rácz Miklós építész, a nem kormányzati örökségvédelmi ágazat feltérképezéséről szóló előadását, amelynek fókuszában a közép és kelet-európai térség állt 2023 novembere és 2025 márciusa között. A délelőtti blokkot Kiss Emília Zsuzsanna, okleveles építészmérnök, a Budavári Palota belső újjáépítéséről szóló szakmai előadása zárta.
Az esemény sikeréhez az Ybl Miklós Építéstudományi kar tanári és hallgatói csapata is hozzájárult a kar örökségvédelemmel foglalkozó diákköreit felvonultató kiállítással. Ezek voltak az UNI.CO.RE., az I’5 (Ipari Örökség Tanműhely), az NTDK (Népi Építészeti Tudományos Diákkör), illetve a FEÖD (Foerk Ernő Műemléki Diákkör).
A délutáni workshop csapataiban az Ipari Örökség Tanműhely (I’5) hallgatói (Rácz Zsombor, építész III., Nagy Tímea, építész III., Tóth Réka, építész III., Görgényi Veronika, építész IV., Juhász Emese Katinka, doktorandusz, Péterffy Gergely, építész III.) nagy számban és szakmailag eredményesen vettek részt. A mentorokként prof. Dr. Csontos Györgyi és Dr. Nagy Gergely Domonkos PhD képviselte intézményünk.
A tábor az ötödik napon, a műhelymunka eredményeinek bemutatásával, diplomaosztóval, illetve zárófogadással zárult.
A tábort az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság Egyesület szervezte, együttműködve az ICOMOS University Forummal, ICOMOS Osztrák Nemzeti Bizottsággal, ICOMOS szlovén Nemzeti Bizottsággal, a Széchenyi István Egyetemmel, az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karával, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Karával, a Tokaj-Hegyalja Egyetemmel, a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karával és a Magyar Reneszánsz Alapítvánnyal.