
Projekt tervezési terület
ÚjpalotaYbl Miklós Építéstudományi Kar
1146 Budapest, Thököly út 74Óbudai Egyetem - Bécsi úti Campus
1034 Budapest, Bécsi út 96/B
Az 55. Román András Műemlékvédelmi Nyári Egyetem keretén belül, több hazai képzőhellyel együtt az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Kara is együttműködik idén Budapesten az ICOMOS Summer School szervezésében. A nemzetközi közönséget is megszólító, angol nyelven zajló, ötnapos rendezvényre 2025. július 6–10. várják a műemlékvédelem iránt érdeklődő fiatalokat, akik szívesen építenék hazai és nemzetközi szakmai kapcsolataikat, illetve bővítenék szakmai ismereteiket.
A nyári egyetem fókuszában a műemlék és környezete áll, melyet a nemzetközi ICOMOS aktuális tudományos programjához igazítva, a társadalmi konfliktusok kérdéskörével összevetve, a magyarországi épített örökség három jellemző emlékcsoportján keresztül közelítik meg:
Kastélyok hasznosítása
A népi építészeti örökség
Az ipari örökség helyzete
Az ipari örökség és barnamezős területek problémakörét az Ybl Miklós Építéstudományi Karon az I5 örökségvédelmi diákköre kutatja prof. Dr. Csontos Györgyi egyetemi tanár vezetésével. A Diákkör tagjai több hazai és nemzetközi fórumon képviselték már a Kart, így az oszakai UNI.COR.E rendezvényen is. A nyári egyetem programjának harmadik napján lesz lehetőség meglátogatni Észak-Magyarország - azon belül Ózd - ipari műemlékeit, illetve a Kar ad otthont a negyedik nap workshop programjának.
A tervezett program:
Első nap – 2025. július 6. vasárnap
Budapest világörökségi helyszín bejárása
Este: köszöntők és nyitó fogadás
Második nap – 2025. július 7. hétfő
Plenáris és szekció előadások a nemzetközi és hazai műemlékvédelmi tendenciákról;
Magyarország műemléki értékeinek, valamint a hazai műemlékekkel és világörökségi helyszínekkel kapcsolatos tapasztalatoknak a bemutatása.
A műhelymunka témáinak ismertetése, 5-8 fős csoportok megalakítása, közös gondolkodás a helyszínekről.
Este: kulturális program
Harmadik nap – 2025. július 8. kedd
Vezetett tanulmányi kirándulás a három workshop helyszínre:
Dél-Dunántúl: népi építészeti örökség
Nyugat-Dunántúl: kastélyok hasznosítása
Észak-Magyarország: az ipari örökség
Negyedik nap – 2025. július 9. szerda
Rövid előadások, melyek a műhelymunka témáinak megértését segítik.
A műhelymunka kidolgozása kis csoportokban, mentorok konzultációja mellett.
Ötödik nap – 2025. július 10. csütörtök
A műhelymunka eredményeinek bemutatása
Diplomaosztó, Zárófogadás
A nyári egyetem anyagából nyomtatott és elektronikus kiadvány készül, melyben lehetőség nyílik a tapasztalatok írott formában való publikálására.
A nyári egyetem részvételi díja:
amely magába foglalja az előadásokon, workshopon és a tanulmányi kiránduláson való részvételt, a fogadások díját, de nem tartalmazza a hétfői és a szerdai étkezések, valamint a szállás költségeit.
Jelentkezés az ICOMOS honlapján.
Információ a summerschool2025@icomos.hu címen.
A tábort az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság Egyesület szervezi, együttműködve az ICOMOS University Forummal, ICOMOS Osztrák Nemzeti Bizottsággal, ICOMOS szlovén Nemzeti Bizottsággal, a Széchenyi István Egyetemmel, az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karával, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Karával, a Tokaj-Hegyalja Egyetemmel, a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karával és a Magyar Reneszánsz Alapítvánnyal.