Projekt tervezési terület

Újpalota

Ybl Miklós Építéstudományi Kar

1146 Budapest, Thököly út 74

Óbudai Egyetem - Bécsi úti Campus

1034 Budapest, Bécsi út 96/B
© Ybl Miklós Építéstudományi Kar
.
Doktori iskolai előadás a felújított Ligeti-villában

Épületbejárással egybekötött kihelyezett tanórán nyertek betekintést a Doktori Iskola hallgatói és oktatói abba a komplex folyamatba, amelynek eredményeként egy száz éves, impozáns műteremház teljes felújítása után új funkcióval, a 21. században is működőképes épületként kelt új életre. Dr.Zuh Deodáth vezetésével az iskolai keretekből kilépve, közvetlen tapasztalatcserére nyílt lehetősége az első évfolyam hallgatóinak és a csatlakozó oktatóknak. Prof.Dr.Klein Rudolf, prof.Dr.Csontos Györgyi, Rozmann Viktor és Dr.Benárd Aurél az oktatás oldaláról is szerteágazó tudományterületeket képviselve kapcsolódtak be az első ilyen szakmai kirándulás programjába.

Ligeti Miklós, a 20. század egyik jelentős hazai szobrászművésze, a Városligeti Anonymus szobor alkotója, akinek műteremháza a Stefánia úton elhelyezkedő villák sorába illeszkedik, így Karunk szűkebb környezetének formálója, helyi identitásának szerves része. Zombor Gábor, a felújítási projekt tervező építésze mutatta be a villa átalakítását, a történeti kontextustól elindulva a rehabilitáció koncepcióján keresztül egészen a szerkezeti és belsőépítészeti részletek kialakításáig. Ez a holisztikus szakmai szemlélet volt a vezérfonala az előadás után kibontakozó beszélgetésnek is. A hivatali intézményrendszer, az előírások, a megbízói és funkcionális igények, a száz éves épített örökség felelős kezelése a szakma szinte minden részterületét felöleli – dacára annak, hogy egy viszonylag kicsi projektről van szó.

Az élénk szakmai párbeszéd érintette az adaptive reuse problémakörét és definícióját, a szintén meghívott prof.Dr. Wesselényi-Garay Andor felvetésére – a funkcióváltást, illetve a mindenkori tervezők és áttervezők felelősségét a későbbi flexibilitást illetően. Felmerültek a kérdések közt a műemlékfelújítás szerkezeti-hőtechnikai problémái is, amelyeknek nemcsak műszaki, de esztétikai – és így koncepcionális - következményei is tetten érhetők az ilyen típusú projekteken. A Doktori Iskola tematikáján belül eltervezett épületbejárások sorát méltóképpen nyitotta meg a Kar környezetében álló villa meglátogatása. A programsorozat folytatása hamarosan következik!