Tanulmányút_2020 Budapest-Pécs-Fiume

Budapest, Pécs és Fiume volt a helyszíne az Ipari Örökség Tanműhely (I’5) tanulmányútjának. Pécs a 2010- es-, Fiume pedig a 2020-as év Európa Kulturális Fővárosaként az ipari örökségének revitalizált felhasználásában látta meg a lehetőséget a kulturális év programjainak kialakításánál – melyek így az I’5 hallgatóinak utazási céljaivá váltak. Budapesten a nemrégiben felújított és megnyitott Opera Műhelyház és a Málenkij Robot Emlékhely volt vasúti épületeit tekintették meg, míg Pécsett a Zsolnai Kulturális Negyedet járták végig a hallgatók - az ipari építészeti örökség kortárs építészeti szempontból is értékes újraértelmezéseit felkeresve.

harmadik legnagyobb városa Rijeka, amely évszázadok óta jelentős kikötő, és a térség legnagyobb hajógyártója volt a XX. században. Míg Pécs a kerámia gyártásban volt jelentős, addig Rijeka a hajógyártásban volt kiemelkedő. Hasonlóan Pécshez, a két kulturális fővárosban sok helyen újultak meg ipari központok a szellemi élet fellendítésére, nyíltak múzumok, kulturális agórák, közterek, így revitalizálva a gazdag ipari örökség épületeit és muzeális jelentőségű gépeit, közlekedési eszközeit.