Részt vettünk a Nemzetközi építészeti csűr-átalakításokról szóló konferencián

Részt vettünk a Nemzetközi építészeti csűr-átalakításokról szóló konferencián.

A rendezvény Anthony Gall dékánúr részvételével zajlott az idei Nemzetközi építészeti fonferencia, mely a csűrök átalakításáról és felújjításáról szólt.

"Egyre több csűr kap új funkciót Erdélyben és a Kárpát-medence más részein. Ugyanakkor egyre több építész kap felkérést ilyen tervezési feladatokra. 2015-ben egy székelyföldi kitekintésű, jó példákat bemutató kiadvány is készült a témában. Konferenciánkon különböző szakterületek (pl. néprajz, építészet, mezőgazdaság, ökológia) megközelítéseit felvonultatva szeretnénk bemutatni, hol tart ma a csűrátalakítások ügye. A konferencia helyszíne és szervezői erdélyiek, így hangsúlyosabb lesz az erdélyi példák bemutatása, de magyarországi és felvidéki példákkal teljesebbé tesszük a képet. A konferencia második napján egy egynapos kirándulás keretében fogunk bemutatni jól sikerült és éppen zajló csűrátalakításokat a Csíksomlyón, Gyimesben és Szentegyházán."

Regisztráció vagy a ballamellinda@gmail.com  e-mail címre küldött emailben, vagy a +40 746 316 683 telefonszámon lehetséges. A regisztrációhoz kérjük az üzenetben a résztvevő(k) nevét, e-mail címét és telefonszámát feltüntetni.

A konferencia tervezett programja:
2023. június 27. KEDD
9.00
Ferencz Csaba, polgármester – Köszöntő
9.20
Sándor Cecília – A Kárpát-medencei Kultúrpajta és Tündérkert hálózat
9.40
Rodics Gergely, csűrtulajdonos, térégfejlesztő – Faluképvédelmi program a Pogány-havas kistérségben és azon túl
10.00
Köllő Miklós, építész – Nagyléptékű épületek problematikája a székely kultúrtájban. Tradinnováció és reziliencia.
10.20
Kávészünet
11.00
Tóth Zoltán, a PajtaKult építésze – Pajta metamorfózis-PajtaKult
11.20
Várallyay Réka, művészettörténész, egyetemi tanár – Képzőművészet és építészet találkozása a XX. század fordulóján
11.40
Esztány Győző, építész – A csűr építészeti jelene Székelyföldön
12.00
Eliška Turanská, építész – Csűrátalakítások Szlovákiában - saját történetem
12.30
EBÉDSZÜNET
14.00
Antony Gall, építész – A csűr-mozgalom Kós Károly és Reischl Gábor mezőgazdasági építészetének tükrében
14.20
Bányász József, modern parasztgazda – Mit nyújthat egy csűr egy mai gazda szemével? (egészleges megközelítés egy 21. századi paraszt szemszögéből)
14.40
Klein Ákos, biológus – Épületlakó veszélyeztetett állatfajok kímélete átépítések során
15.00
Kávészünet
15.40
Radev Gergő, építész – hagyományos építési technológiák ma
16.00
Müller Csaba, építész – Három kalotaszegi csűrátalakítás
16.20
Pakot Mónika, közösségfejlesztő – Örökölt élettér - csűr és kert - újra-értelmezése és belakása
16.40
Vége

2023. június 28. SZERDA
Csűrátalakítások Csíkban, Gyimesben és Szentegyházán. Öt átalakított, vagy épp átalakítás alatt lévő csűr megtekintése. Házigazdáink a csűrtulajdonosok.

Az Ybl karon már korábban is foglalkoztak hasonkó témával és projektekkel: