Álmok építői lesztek!

– ÉPÍTÉSZ- ÉS ÉPÍTŐMÉRNÖKI PÁLYAORIENTÁCIÓ LÁNYOKNAK ORSZÁGSZERTE

Az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kara egy komplex pályaorientációs és tehetséggondozó programot indított útnak!
A rendezvénysorozat a STEM pályák, a tudományos-technológiai tudományágak iránti érdeklődés növelését tűzte ki célul, illetve azon sztereotípia feloldását, mely szerint a mérnöki pálya főleg férfiaknak való. A kezdeményezés középpontjában a középiskolás lányok állnak, és az a cél, hogy felismerjék, a mérnöki pályák is rengeteg kibontakozási lehetőséget biztosítanak egy hölgy számára.

Egy-egy roadshow keretében számos köznevelési intézményben megrendezésre kerülő eseménysorozat részeként interaktív előadásokat, alkotói workshopokat és tehetséggondozó foglalkozásokat tartanak országszerte az Ybl Miklós Építéstudományi Kar szakmailag elismert női építész- és építőmérnökei. Ezeken az alkalmakon a diákoknak lehetőségük van betekintést nyerni a karon folyó egyetemi életbe, valamint megismerkedni friss diplomások és nemzetközi hírnévvel rendelkező oktatók munkásságával.

Miért nők?

 Az eseménysorozat hosszútávú célja, hogy a hölgyek még jelentősebb szerepet vállaljanak a szakmában, illetve, hogy magas színvonalú tervező- és kutatómunkával járuljanak hozzá az iparág fejlődéséhez. Így lesz lehetőségünk, hogy az építész- és építőmérnöki társadalmat még sokszínűbbé és inkluzivabbá tegyük. 

A rendezvénysorozat a Nemzeti Tehetség Program támogatásával valósul meg, az NTP-STEM-23-0019 kódszámú nyertes pályázat alapján.

Szaktekintélyek

A program közreműködői mind jelen vannak az akadémiai pályán, az oktatásnak és oktatásfejlesztésnek szentelik idejük nagy részét.

Emellett vannak, akik hazai és nemzetközi együttműködésben folytatnak művészeti-, vagy mérnöki területen kutatómunkát; tervezőként dolgoznak, többen részesültek jelentős szakmai díjazásban (YBL Miklós-díj, Pro Architectura díj, Junior Príma Díj, …) illetve vannak, akik az építés, kivitelezés, vagy épp a mérnöki szerkezetek tervezése terén (geotechnika, árvízvédelmi rendszerek, atomerőművek és hidrogeológia létesítményei) alkottak maradandót. 

Építészmérnöki intézetigazgató,
Egyetemi docens

Helyszínek

Ózd, Békéscsaba, Sárospatak, Szentendre és Budapest különböző kerületeiben lévő középiskolák vesznek részt a programban, illetve az Álmok építői lesztek! projekt kooperál a Lányok Napjával, az YBL konferenciával és meghívásos alapon más rendezvényekkel és helyszínekkel is.
A nyitóeseménynek például a Dr. Csontos Györgyi rehabilitációs tervei alapján felújított ózdi Fúvógépház – jelenlegi funkcióját tekintve – a Nemzeti Filmtörténeti Élménypark adott otthont.

Roadshow program

Minden eseményen van egy házigazda, egy YBL-ös szaktekintély, aki egy személyes előadás keretében mutatkozik be. Nemcsak az építészként elért eredményeiről beszél, hanem arról is, hogyan jutott el oda. Az oktató egyértelművé teszi, hogy sok évvel ezelőtt ő is ugyanúgy ült a középiskolai padban, mint most a vele szemben lévő diákok.
A pályaorientációs beszélgetés célja, hogy segítsen a diákoknak megérteni a saját képességeiket, érdeklődési köreiket és értékeiket, valamint hogy tájékoztatást nyújtson a különböző pályalehetőségekről. 

A „Nők az építészetben” című kisfilm sorozat a FUGA YouTube csatornáján érhető el, és Csontos Györgyi és Szabó Mihály alkotása. A sorozat 16 portréfilmből áll, minegyik 2-2 építésznő szakmai életútját és történetét tárja elénk. Ebből a sorozatból szerkesztett és levetített kisfilmmel próbáltuk összegezni a nők szerepét a szakmában. A sikertörténetek és tapasztalatok inspirálhatják és motiválhatják a diákokat saját karrierjük irányának kiválasztásában.

A nők az építészetben film linkje»

 A leginteraktívabb és ezáltal tehetségkutatásra legalkalmasabb része a rendezvénynek az alkotóműhely. Van, ahol helyspecifikus tematikával készülnek az előadók, és van, ahol az erre az eseménysorozatra kialakított tematikát használják. Egyszerű eszközökkel mutatják be, hogyan lehet és érdemes térben gondolkozni, teret tervezni, hajlítani és modellezni, illetve mindezt megvilágítani. A workshopok ösztönzik a kreatív gondolkodást és az innovatív megoldások keresését, ami elengedhetetlen az építészeti tervezésben. A résztvevők új technikákat és eszközöket sajátíthatnak el, valamint fejleszthetik meglévő készségeiket, például a tervezést, a modellezést és a prezentációt. A a projektek sikeres megvalósítása növeli a résztvevők önbizalmát és szakmai önértékelését.

A program előadói különböző területeken értek el sikereket és ezt a diverzitást egy vándorkiállítás formájában összegzik, mely szintén minden eseményen megtekinthető. A kiállított építészeti tablók lehetőséget biztosítanak arra, hogy a résztvevők naprakész információkat kapjanak az aktuális építészeti trendekről, technológiákról és innovációkról. Az ilyen eseményeken való részvétel hozzájárul a személyes fejlődéshez, hiszen a résztvevők új perspektívákat ismerhetnek meg és bővíthetik látókörüket.

 

Miért Ybl?