Szerkezeti modellek
A Történeti épületek digitális modellezése tantárgy keretében került feldolgozásra a digitális mintakönyvi dokumentáció. A tantárgy célja alapvetően, hogy a Hallgatók megismerkedjenek az Épületinformációs Modellezés (BIM) módszertanával és annak gyakorlati alkalmazásával. Az általános félévek során archív tervtári dokumentumok felhasználásával történeti épületek modelljei készülnek el különböző részletezettséggel, előre meghatározott célok támogatására: vizualizáció és értékmegőrzés, analízisek, döntéselőkészítés-döntéstámogatás. A tantárgy célja, hogy a Hallgatók olyan módszerekkel ismerkedjenek meg, melyek épített környezetünk dokumentálását segítik.
A tantárgy tematikájához nagyon jól kapcsolódott a történeti mintakönyvek anyagainak feldolgozása. A történeti épületek modelljeinek elkészítése során ugyanis a Hallgatók gyakran szembesültek azzal, hogy egy-egy építészeti vagy épületszerkezeti részlet megoldását nem ismerik teljeskörűen. A részletes mintakönyvi anyagok megismerésével és feldolgozásával azonban elmélyedhettek az XIX-XX. századi építészeti megoldásokban, melyek segítségükre voltak a későbbi épületmodellezési feladatban.
A 2020. őszi félévben a Hallgatók két feladatot kaptak:
1Első feladatként – oktatók által kiválasztva – a mintakönyvekből egy-egy épületszerkezeti részlet, épületdísz, tagozat, nyílászáró stb. került kiosztásra, melynek el kellett készíteniük a 3D-s digitális modelljét a rendelkezésre álló 2D-s és 3D-s anyagok felhasználásával. Amennyiben a rajzok tartalmaztak léptéket, úgy minden esetben léptékhelyes modellek készültek, amennyiben a rajzok nem tartalmaztak léptéket, úgy a járatos szerkezeti méretek (pl. faelemek vagy falazóelemek méretei) alapján készültek a modellek.
2Második feladatuk egy – oktatók által kiválasztott – történeti, többlakásos lakóépület („gangos bérház”) szintén 3D-s, digitális modelljének elkészítése volt.
A mintakönyvek alapján feldolgozott 3D-s csomópontok, szerkezeti részletek mind a Történeti épületek digitális modellezése, mind az Épületszerkezetek I-V. tantárgyak keretében is felhasználhatók lesznek a jövőben az oktatásban.
A következő mintakönyvekből kerültek feldolgozásra részletek:
13.Vorlagen für den Gewerblichen Fachunterricht an Technischen Lehranstalten
insbesondere an
Gewerbeschulen. Herausgegeben von Philipp Kircher. J. Bielfield’s Verlag in Karlsruhe,
én.
File No. 10325
15.Theobald Müller: Der Steinmetz in der Schule und in der Praxis. Baumgärtner’s
Buchhandlung, Leipzig, 1899.
File No. 10325
33.Steinmetz-Arbeiten im Hochbau. Vorlageblätter zum Gebrauche an gewerblichen
Lehranstalten. Mit Unterstützung des k. k. Ministeriums für Cultus und Unterricht. Zweiter Theil
(von 2). Herausgegben: H. Schmid. Verlag von Carl Graeser, Wien, 1895
File No. 10521
34.Einfache Objecte des Bau- und Maschinenfaches. Vorlagen für das angewandte
geometrische Zeichnen an Knaben-Bürgerschulen. Entworfen und gezeichnet von Carl Hesky. Verlg
von
Carl Graeser, Wien, 1898.
File No. 10522
41.D. Spetzler: Die Bauformenlehre mit besonderer Berücksichtigung des Wohnhausbaues
und
der bürgerlichen Baukunst. T. D. Weigel, Leipzig, 1887.
File: „Die Bauformenlehre mit
besonderer”
42.Gebäudeteile für Holzbauten. Entworfen und bezeichnet von Herman Bethke. Verlag
von
Konrad Wittwer, Stuttgart, én.
File: „Gebaudeteile für Holzbauten”
Hallgatói munkák: