Óbudai Gimnázium
2024. 06. 05.
A rendezvénysorozat a STEM pályák, a tudományos-technológiai tudományágak iránti érdeklődés növelését tűzte ki célul, illetve azon sztereotípia feloldását, mely szerint a mérnöki pálya főleg férfiaknak való.A kezdeményezés középpontjában a középiskolás lányok állnak, és az a cél, hogy felismerjék, a mérnöki pályák is rengeteg kibontakozási lehetőséget biztosítanak egy hölgy számára.
A rendezvénysorozat a Nemzeti Tehetség Program támogatásával valósul meg, az NTP-STEM-23-0019 kódszámú nyertes pályázat alapján.
Az esemény részletei
Az Óbudai Gimnáziumban, az Óbudai Egyetem alapításának egykori helyszínén, Óbuda főterén jártunk.
A hely szellemisége rendkívül meghatározta a különböző évfolyamokból kiválasztott nagyon erős csapatot.
Mind a tanárok, mind a diákok önzetlen, lelkes, kreatív és közösségi munkája példaértékű, magas szintű empatikus ráhangolódás a környezet kihívásaira.
Előadó:
Kissné Járomi Irén Magdolna YBL és Icomos díjas építészmérnök
Dr. Kiss Gyula – Tanszékvezető, Egyetemi tanár
Móritz Áron – OE YBL építészmérnök hallgató, demonstrátor
Márton Márk – OE YBL építészmérnök hallgató, demonstrátor
Az indító beszélgetés foglalkozott az építészet fogalomkörével, az építészek és az alkotás szerepével. Bemutatásra került néhány világhírű, és hazai építésznő munkássága egy-egy példával. Az előadás tartalmazta az előző iskola modellépítési folyamatát bemutató építészeti film animációt is, s az itt készült képekből összeállt a következő iskolalátogatásokhoz is felhasználható bemutató anyag, így az egyes középiskolák (Szentendre, Óbuda, Viziváros) egymás építészet-pedagógiai előkészítő, és vizuális kreatív műhelyeibe is betekintést nyerhetnek.
A pályaorientációs beszélgetés célja az volt, hogy segítsen a diákoknak megérteni a saját képességeiket, érdeklődési köreiket és értékeiket, valamint hogy tájékoztatást nyújtson a különböző pályalehetőségekről.
A „Nők az építészetben” című kisfilm sorozat a FUGA YouTube csatornáján érhető el, és Csontos Györgyi és Szabó Mihály alkotása. A sorozat 16 portréfilmből áll, minegyik 2-2 építésznő szakmai életútját és történetét tárja elénk. A sikertörténetek és tapasztalatok inspirálhatják és motiválhatják a diákokat saját karrierjük irányának kiválasztásában.
Ebből a sorozatból levetítettük a Kissné Járomi Irénről szóló rövidfilmet.
A nők az építészetben film linkje»
A közösségi tervezés, építészeti alkotás élményébe való betekintést kétfős csapatok alkották. A környező építészeti kihívásokra kortárs művészeti igényű válaszokat sikerült adni. Különösen a közeli Hajógyári-szigetben rejlő lehetőségek foglalkoztatták őket (Szabadtéri színpad, régészeti vizator center bejárata, ókeresztény római apszisos térképzések).
Hasonló témában, az eredeti környezet figyelembevételével is készültek alkotások (Tábor-hegy, Testvér-hegy, Csúcshegy, Hármashatár-hegy). Itt főleg a belső-külső terek közötti átmenetek foglalkoztatták őket. Az elkészült művek nagyfesztávúak, és meglepő szerkezeti készségről árulkodnak.
Az alkotásokról a vizuális műhelyben kiállítás készült, az Óbudai Egyetem Science Parkjának MSC hallgatói terveinek roll-up anyagával együtt.
A workshop folyamatáról Móricz Áron készített felvételeket, amelyek digitális feldolgozása a májusi nyílt FUGA-napok keretében elkészült el és ITT is elérhető.
A program előadói különböző területeken értek el sikereket és ezt a diverzitást egy vándorkiállítás formájában összegzik, mely minden eseményen megtekinthető. Ezen az alkalmon öt OE YBL építészmérnök hölgy hallgató Msc-s és Bsc-s jeles diplomarendű terveinek tablójával egészült ki a kiállítás.
A kiállított építészeti tablók lehetőséget biztosítanak arra, hogy a résztvevők naprakész információkat kapjanak az aktuális építészeti trendekről, technológiákról és innovációkról. Az ilyen eseményeken való részvétel hozzájárul a személyes fejlődéshez, hiszen a résztvevők új perspektívákat ismerhetnek meg és bővíthetik látókörüket.
A vándorkiállítása az iskola aulájában az esemény után még egy hétig látható volt.