Szentendrei Ferences Gimnázium

Szentendre, Áprily Lajos tér 2, 2000

2024. 05. 14. 2024. 05. 21.

A rendezvénysorozat a STEM  pályák, a tudományos-technológiai tudományágak iránti érdeklődés növelését tűzte ki célul, illetve azon sztereotípia feloldását, mely szerint a mérnöki pálya főleg férfiaknak való.A kezdeményezés középpontjában a középiskolás lányok állnak, és az a cél, hogy felismerjék, a mérnöki pályák is rengeteg kibontakozási lehetőséget biztosítanak egy hölgy számára.

A rendezvénysorozat a Nemzeti Tehetség Program támogatásával valósul meg, az NTP-STEM-23-0019 kódszámú nyertes pályázat alapján.

Az esemény részletei

A középiskolai lányok pályaorientációs projektjének szentendrei állomásán egy osztálynyi diák vett részt.A helyi TV is népszerűsítette a projektet,  elsőéves építész hallgatók  és az iskola diákjai is nyilatkoztak benne. Felvétel készült a kiállítás megnyitójáról, a bevezető előadásról is.

Előadó:
Kissné Járomi Irén Magdolna YBL és Icomos díjas építészmérnök
Dr. Kiss Gyula –  Tanszékvezető, Egyetemi tanár
Ár Eszter – OE YBL építészmérnök hallgató, demonstrátor
Kármán Lilla – OE YBL építészmérnök hallgató, demonstrátor

Az indító beszélgetés foglalkozott az építészet fogalomkörével, az építészek és az alkotás szerepével. Bemutatásra került néhány világhírű, és hazai építésznő munkássága egy-egy példával. 

Az átadott Ybl hallgatói munkákat bemutató könyv kapcsán kiderült, hogy az iskolában folyamatos, építészeti szakmára felkészítés, is folyik. Számos hallgatóik és hallgatóink öregbítik az  intézmények hírét.  

A pályaorientációs beszélgetés célja az volt, hogy segítsen a diákoknak megérteni a saját képességeiket, érdeklődési köreiket és értékeiket, valamint hogy tájékoztatást nyújtson a különböző pályalehetőségekről. 

A „Nők az építészetben” című kisfilm sorozat a FUGA YouTube csatornáján érhető el, és Csontos Györgyi és Szabó Mihály alkotása. A sorozat 16 portréfilmből áll, minegyik 2-2 építésznő szakmai életútját és történetét tárja elénk. A sikertörténetek és tapasztalatok inspirálhatják és motiválhatják a diákokat saját karrierjük irányának kiválasztásában.
Ebből a sorozatból levetítettük a Kissné Járomi Irénről szóló rövidfilmet. 

A nők az építészetben film linkje»

A workshop témája természetközeli kápolnaprojekt volt. Az aggregát pavilon 3D elemekből megépítésére négy 6-8 fős team vállalkozott. Az elkészült kápolnák modelljei tüközik a friss, érdekes, innovatív, új liturgikus hagyományokat is figyelembe vevő szemléletüket. 

A lányok nagyon lelkesek voltak. Egymást segítették a „Természetközeli Kápolnaprojekt” közösségi tervezésében az  alumni diákok által is megvalósítható egyetlen elem felhasználásával kizárólag egyetlen csavarozott kapcsolatra redukálható, egyébként üzemileg előregyártható (robotizálható)

aggregát építészeti elveket tükröző, innovatív, kreatív, a tervezés teljes átélését nyújtó modellezési feladatban. Az építészeti nyelven megfogalmazott kérdéseik, gondolataik a szemük láttára, kezük munkájával fejlődtek 3D térbeli struktúrákká, ahol a részekből egész fejlődött ki, amely újszerű módon tartalmazza a részek rendkívül változatos módon kombinálható elrendezését. A kreativitás és a tervezési folyamat teljes átélésének lehetősége örömteli, az építészet iránt fogékony közösségé kovácsolta őket Szentendrén, a „Pilis Kapujában”. Érdekesség: a fiúk se mentek el focizni, érdeklődve kapcsolódtak be, innovatív ötleteikkel is hozzájárulva a nyílt rendezvény lebonyolításához. 

Az elsős egyetemista építészlányok önzetlen segítsége, demonstrátoraink sok napot igénybevevő 3D elemfejlesztése, és nyomtatása is hozzájárult a workshop sikeréhez! A közös alkotás öröme, szeretetének átadása, a közösségi tervezés- közösségi építés elve reméljük a jövőben is  biztos alap lehet a Pilis erdejének, településeinek közösségi értékrendű fejlődésének, új generációk részvételével.

A workshop folyamatáról Móricz Áron készített felvételeket, amelyek digitális feldolgozása a májusi nyílt FUGA-napok keretében elkészült el és ITT is elérhető.

A program előadói különböző területeken értek el sikereket és ezt a diverzitást egy vándorkiállítás formájában összegzik, mely minden eseményen megtekinthető. Ezen az alkalmon öt OE YBL építészmérnök hölgy hallgató Msc-s és Bsc-s jeles diplomarendű terveinek tablójával egészült ki a kiállítás.

A kiállított építészeti tablók lehetőséget biztosítanak arra, hogy a résztvevők naprakész információkat kapjanak az aktuális építészeti trendekről, technológiákról és innovációkról. Az ilyen eseményeken való részvétel hozzájárul a személyes fejlődéshez, hiszen a résztvevők új perspektívákat ismerhetnek meg és bővíthetik látókörüket.

A vándorkiállítása az iskola aulájában az esemény után még egy hétig látható volt.